Oświadczenie Krajowej Izby Kosmetologii ws opinii prof. Jerzego Strużyny

Dotyczy przekraczania kompetencji zawodowych kosmetologów. (posiedzenie Komisji Zdrowia z dn. 05.03.2018r.)

W odniesieniu do wypowiedzi Pana prof. Jerzego Strużyny przed Komisją Zdrowia- cytowaną i wielokrotnie udostępnianą publicznie, zauważamy poważne nieścisłości mające charakter pomówień. Mało precyzyjne sformułowania, używane przez prof. Strużynę wprowadzają w błąd opinię publiczną oskarżając kosmetologów o szereg powikłań spowodowanych wykonywaniem zabiegów, tym samym naruszając dobre imię tej grupy zawodowej. Pragniemy zauważyć, że nazywanie Kosmetologa( kod zawodu 229903 -specjalista ochrony zdrowia gdzie indziej niesklasyfikowany, grupa 2 – specjaliści), mianem Kosmetyczki( kod zawodu 514202, grupa 5 -pracownicy usług i sprzedawcy) jest zabiegiem umniejszającym znaczenie naszego zawodu; w tym wiedzy i kompetencji osiągniętych w toku studiów wyższych. Rozpowszechnianie nieprawdziwych i niejasnych informacji na temat: przekraczania kompetencji( w tym brak zróżnicowania pomiędzy kosmetologiem a kosmetyczką), powikłań po zabiegowych a także stosowania preparatów medycznych gorszej jakości lub niewiadomego pochodzenia, nosi znamiona pomówienia.

Celem pracy kosmetologa jest opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia, utrzymanie młodego wyglądu. W swojej praktyce zawodowej kosmetolog spotyka się z problemami skórnymi osób zdrowych jak i chorych.

Głównym źródłem motywacji do wykonywania zabiegów estetycznych są procesy starzenia i niezadowolenie wynikające z wyglądu(np. asymetrie). Proces starzenia jest stanem fizjologicznym- naturalnym, nie jest chorobą. W związku z tym, lekarz wykonując zabieg estetyczny nie LECZY a upiększa bądź poprawia urodę wkraczając tym samym w kompetencje kosmetologa( załącznik „Charakterystyka zawodu Kosmetolog”). Ponadto, osoba zakwalifikowana do wykonania zabiegu estetycznego musi być zdrowa a cel zabiegu to usunięcie lub zapobieganie defektom estetycznym a nie LECZENIE.
Prosimy o sprostowanie informacji.

Z poważaniem, Zarząd Stowarzyszenia Krajowa Izba Kosmetologii